${___('available_jobs')}
Kõik postitused

Karjääripööraja Eliise: praegu on veel koolis lihtne

Tartu politseijaoskonna patrullpolitseinik Eliise Saska töötas varem kehalise kasvatuse õpetajana, kuid on nüüd ise sellest sügisest tagasi koolipingis Paikuse politsei- ja piirivalvekolledžis. Eliise räägib, kuidas on tal koolis läinud, millised on tema lemmikained ja milline on politseikooli eluolu.

Kui sa mõtled tagasi oma esimesele koolipäevale Paikusel augusti viimastel päevadel, siis kas sul oli klassikaline 1. septembri tunne, et kõik on uus septembrikuus?
Natuke oli ärevust ja eks see andis ka eelnevatel päevadel tunda. Pere on ju kõrval ja kõik asjad tuleb seoses kooliminekuga natuke ümber mängida. Olid mõned magamata ööd.

Millal sa viimati koolis käisid?
Lõpetasin eelmisel aastal Tallinna Ülikoolis kehakultuuri eriala. Kirjutasin toona lõputöö, aga ainetele panin punkti juba kaks aastat tagasi.

Kuidas on sul esimesed nädalad politseikoolis läinud? Millised on muljed?
Ütleme nii, et praegu on veel lihtne. Hetkel on õppekavas ained, mis on mulle varasemalt tuttavad nagu kehaline ettevalmistus ja enesekaitse. Mina ei pea teatud tundides käima, sest olen need ülikoolis läbinud ja sain punktid VÕTAga üle võtta (VÕTA on varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamine. Sisekaitseakadeemia võimaldab arvestada varasemaid õpinguid ja töökogemust - toim). Tänu sellele on minu koolipäevad natuke lühemad kui teistel ja mul on läinud üpris kergelt. Siin mängib see ka kindlasti rolli, et ma olen olnud varasemalt abipolitseinik.

Kas sinu ootused koolile on sedavõrd kõrgemad, et oled olnud ise õpetaja?
Huvitav on olla vastupidises olukorras. Olin varem õpetaja, aga nüüd olen ise see, kes istub koolipingis. Ühelt poolt saan teatud olukorras õppejõududest paremini aru ja mõistan neid, aga teisest küljest võib-olla tõesti ootan õppejõududelt natuke rohkem kui teised.

Kuidas üks tüüpiline koolipäev sinu jaoks välja näeb?
Meil on täispikad koolipäevad. Tunnid algavad kell 9 ja lõppevad 17 paiku. Täna oli vene keeles ja politseitöö mudelite tundmises kontrolltööd, nii et eile sai hilisõhtuni õpitud. Loodan, et mul läks kontrollitöödes hästi. Kõikidele küsimustele vastasin ära. Eks seda näitab aeg, kas said õiged või valed vastused. Ettevalmistust tegin kõvasti ja vene keelt ma isegi natuke kartsin, sest ma ei räägi vene keelt.

Mis õppeaineid olete veel õppinud?
Meil on näiteks sellised ained nagu tulirelvade kasutamine, ametikeele kasutamine ja dokumendihaldus ning sissejuhatus õpingutesse. Koolitööde kirjutamine ja vormistamine on olnud minu jaoks suhteliselt kerge, sest kui oled ülikoolis lõputöö ära kirjutanud, siis on muude koolitööde vormistamine lihtne. Samas on meil kursusel inimesi, kelle jaoks on koolitööde kirjutamine üsna raske, sest nad pole sellise kirjatööga varem kokku puutunud. Õppemaht on meil päris suur ja iseseisvat õppimist on päris palju.

Milline õppeaine sulle kõige rohkem meeldib ja mis aine on pigem raske?
Olen olnud varasemalt abipolitseinik ja mul oli iseseisva abipolitseiniku pädevus (iseseisva pädevusega abipolitseinik ehk IPAP - toim) ehk ma võisin teha teatud ülesandeid iseseisvalt ja kandsin relva. Aga sellest hoolimata ma ei ole tundnud end relvaga mugavalt. Meie tulirelva õppejõud oskavad aga luua koolis turvalise keskkonna ja ma tunnen end relva kasutamise tunnis mugavalt ja kindlalt. Meisse suhtutakse nagu täiskasvanutesse mida ju olemegi. Kui me eksime, siis me küsime ja meid suunatakse.

Kõige raskem õppeaine on mulle olnud õiguse süsteemi tundmine ja politseitöö mudelite ja korrakaitse põhimõtete tundmine. Näiteks täna oligi korrakaitseseaduse paragrahvide peale töö. Aga eks kõik tuleb ajaga.

Te elate ja õpite koos Paikusel. Kuidas teil seal eluolu on?
Elame ühikas ja kolm korda päeva pakutakse süüa. Saame kasutada kohalikke sportimisvõimalusi ning kaks korda nädalas on saun. Kuna minu koolipäevad on üsna lühikesed, siis olen olnud ühikas pisteliselt. Meie kursus on väga kokkuhoidev. Saime omaks juba teisel koolipäeval. Kui keegi läheb kuskile vaba aega veetma või sportima, siis kutsutakse teised kaasa. Olgem ausad, mõned koosviibimised on läinud ka hilisööni (naerab).

Kuidas sul õnnestub ühitada pere- ja koolielu?
See on tehtav siis, kui sul on kodus kaaslane, kes on toetav ja tugisüsteem on tugev. Minu jaoks ei ole see väga uudne olukord, sest käisin Tallinnas ülikoolis ja olin siis ka kodust eemal. Koolis käimine on tegelikult ajutine ja see on ainult hetk, mis saab varsti läbi.

Kellele sa soovitaksid karjääripööret politseisse?
Karjääripööraja võiks olla julge, füüsiliselt heas vormis, pealehakkaja, vastutustundlik, abivalmis ja meeskonnamängija. Samuti on tähtis enesekontroll, kuna politseinikud peavad tihti toime tulema provokatsioonide ja keeruliste emotsionaalsete olukordadega.

Mis oli sinu peamine tõuge, miks sa vahetasid kehalise kasvatuse õpetaja elukutse politseiniku vastu?
Seda küsitakse kogu aeg (naerab). Olen juba ammu unistanud saada politseinikuks. Kui lõpetasin kutsehariduskeskuse, olin lapseootel ja politseinikuks saamise plaan jäi pooleli. Töötasin Tartus kehalise kasvatuse õpetajana. Kui selle aasta alguses hõigati välja esimene karjääripöörde kampaania, siis ma kandideerisin, aga Tartus polnud sel ajal vabu kohti. Ühel ilusal päeval sain oma praeguse grupijuhi käest sõnumi, et minu CV on tema laual. Mõtlesin, et kui ma nüüd ei lähe politseinikuks, siis see jääbki tegemata.

Õpetaja ja politsei amet on natuke sarnased. Mõlemad on ühiskonna toimimise seisukohalt väga olulised. Nii õpetajad kui ka politseinikud esindavad teatud autoriteeti, mille kaudu suunavad ja mõjutavad teiste inimeste käitumist. Õpetajana tegin seda hariduse ja kasvatuse kaudu, politseinikuna läbi avaliku korra tagamise. Mina kui lapsevanem ja politseinik saan panustada vähekenegi sellesse, et ühiskond, kus minu laps tulevikus elab, oleks turvaline.






ROHKEM INFOT KANDIDEERIMISE KOHTA:
https://karjaar.politsei.ee/poora-karjaar-politseisse

${___('related_posts')}

${___('all_articles')}

Selle aasta viimane karjääripööramise võimalus on nüüd!

${___('read_more')}

Noor detektiiv Anette: uurija töö on palju huvitavam, kui oskasin oodata

${___('read_more')}

Karjääripööraja Kelli-Gerde: tunne, et minu panus on midagi tähendanud, on parim

${___('read_more')}
${___('all_articles')}